nVent_Core_Component_CMYK_F2-656x730.png

Pentair Thermal Management, nVent Oluyor
- Yeniliği Harekete Geçirmek için Yeni Bir Fırsat

Güvendiğiniz markalarınız RAYCHEM, TRACER, NUHEAT, PYROTENAX ve TraceTek bundan böyle nVent Thermal Management’ın bir parçası.

Şirketin yeni web sitesi şu anda gelişim aşamasında ve Ocak 2019 tarihinde açılacak. O zaman dek sizleri mevcut web sitemiz üzerinden bilgilendirmekten mutluluk duyacağız.

nVent hakkında daha fazla bilgi için:
Basın bültenini indirin
nVent.com’u ziyaret edin
(şu anda yalnızca İngilizce)
Sektöre Göre Görüntüle: Uygulamaya Göre Görüntüle:
Ağır / Ekstra Ağır Petrol için Kuyu İçi Isıtma Uygulaması
Karşılaşılan Zorluklar

 Heavy-Oil-Venezuela.jpgDünyanın en büyük doğal bitüm ve ağır petrol birikimleri, Venezüela'daki Orinoco Ağır Petrol Kuşağında bulunur. Bu alanda yaklaşık olarak 270 milyar varil üretilebilir petrol olduğu tahmin edilmektedir. Bu rezervuarlar, ham petrolün hareketliliğini sınırlayan, API aralığı 16 - 8 API olan yüksek viskoziteli ağır, ekstra ağır petrol içerir. Bu petrolü hareket ettirmek için seyrelticilerin kullanımı standart uygulama haline gelmiştir; bu, sadece üretim açısından değil işleme açısından da pahalı bir bakım süreci ile sonuçlanmaktadır. 2008'de, Pentair Thermal Management, petrol üretimine yardımcı olmak üzere Orinoco Ağır Petrol Kuşağında kullanılması için PetroTrace Kuyu İçi Isıtma Sistemini temin etti ve kurulumunu gerçekleştirdi.

Çözüm

Pentair Thermal Management, bu petrol üretim kuyusundaki ekstra ağır petrolün viskozitesini düşürmek için, bu derin kıyı, yatay kuyuya yönelik kuyu tabanını ısıtmak için PetroTrace Mineral Yalıtımlı (MI) Kuyu İçi ısıtma sistemini tasarladı.

Kurulumu gerçekleştirilen PetroTrace Kuyu İçi ısıtma sistemi, 7'' oluklu linerin 914 m (3000 ft) uzunluğu boyunca 65 kW güç üretti. Isıya en fazla ihtiyaç duyulan linerin ucuna doğru daha fazla güç verilecek şekilde ısıtıcı tasarlandı. Aşamalı Kavite Pompasına (PCP) yakın kısımlarda düşük güç yoğunluğu bulunan üç ısıtma bölümü ile ısıtıcı yapılandırıldı. Isıtıcı, 2-3/8'' destek borusunun dış tarafına bağlanarak oluklu linerin yatay kısmı içine yerleştirildi.

Uygulanan sistemde, kullanımı kolaylaştıran ve sıcaklığın ve akımın izlenmesini sağlayan bir kontrol paneli mevcuttur.

Ürünler

Akış güvencesi sağlayan bu projede, kuyu tabanının ısıtılması için Pyrotenax Mineral Yalıtımlı (MI) ısıtma kablosu ve Raychem kontrol panelleri kullanıldı.

Faydaları

24 saatten kısa bir sürede, linerin içindeki sıcaklığı yaklaşık 10°C (50°F) düşürerek, ısıtma sistemi önemli derecede petrolün viskozitesini düşürdü. Sonuç olarak, petrol üretimi 340 BOPD'den 560 BOPD'ye çıkarak %65 arttı.

Charters Ascot Lüks Özel Konut Projesi
Proje

Charters Ascot, Birleşik Krallık, bir malikane arazisinde gerçekleştirilen lüks özel konut projesidir. Ana sıcak/soğuk klima sistemini tamamlamak ve bina yönetim sistemi ile tamamen entegre etmek üzere yaşam alanlarında yerden yardımcı ısıtma sistemine gereksinim vardı. Ayrıca, banyo alanlarına yönelik ısıtma sistemine ihtiyaç vardı.

Karşılaşılan Zorluklar

Zemin yüksekliğini minimum seviyede tutacak, kurulumu kolay, enerji tasarruflu bir sistem bulma. Bina yönetim sistemi ile entegre olabilecek, ıslak alanlar ve tüm alanlara, sistemlere yönelik bir çözüm.

Çözüm

Tüm zemin yüzeyinde eşit ısı dağılımı, oda dekorasyonu için esneklik sağlayan ve düşük montaj süresi gerektiren, T2Red ısıtma kabloları ve T2Reflecta yalıtım levhaları en doğru konforu sağladı. Yerden ısıtma sistemi BMS ile entegre oldu, bağımsız kontrolörlere ihtiyaç kalmadı. T2Reflecta yerden ısıtma ürünü ve bu ürünün kolay kullanımı, montaj süresinin oldukça kısalması ve yükleniciler için uygulama alanında maliyetlerin azaltılması anlamına geliyordu.

Ürünler

2000 m T2Red kendinden regüleli kablo ve T2Reflecta yalıtım levhaları
326 T2QuickNet matları (90W/m² ve 160W/m²)

En İyi Şekilde Kullanılan Isı Yönetim Sistemi Etanol Üretim Tesisinde Maliyetleri Azaltıyor
Karşılaşılan Zorluklar

BP-Ethanol.jpgBridgeport Ethanol, Nebraska'da yılda 40 milyon galon yeşil yakıt etanol üreten bir tesistir. Tesisin yüzey ısıtma uygulamasının su borularının donmasını önleme, tank ısıtma ve şurup, silaj, kostik hatlarının işlem sıcaklığı muhafazası işlemlerini içerecek şekilde değiştirilmesi gerekiyordu. Bu proje için Mayıs 2008'de Pentair Thermal Management Anahtar Teslimi Tracer Çözümleri Ekibi ile çalışma başlatıldı.

Çözüm

Anahtar Teslimi Tracer Çözümleri Ekibi, Bridgeport Ethanol tesisinde tüm mehindislik hizmetlerini gerçekleştirerek gerekli olan ısı yönetim sistemlerini (HMS) temin etti ve kurulumlarını tamamladı. Gerekli olan devre sayısını 35'e düşürmek için ekip oldukça karmaşık ve çeşitli Raychem kontrol ve izleme çözümlerini uyguladı. Bu sayede, Bridgeport Ethanol tesisindeki ısı yönetim sisteminin toplam maliyetini düşürmede ekip başarılı oldu.

Ürünler

Kullanılan ürünler arasında, borularda donmayı önlemek ve geniş sıcaklık muhafazası uygulamaları için kullanılan oransal ortam algılamalı kontrol (PASC) içeren Raychem 200NG bulunuyordu. PASC ile yüzey ısıtma gücü, ortam sıcaklığına orantılı olarak ayarlandı.

Anahtar Teslimi Tracer Çözümleri Ekibi ayrıca, su hatlarında boru donmasını önlemeye ve tank ısıtmaya yönelik olarak koruma devrelerini uzaktan kontrol etmek ve izlemek için Raychem 920 ve HTPG yerel kontrol sisteminin bir kombinasyonunu seçti. Bunlar, merkezi kontrol panellerinden sırasıyla 243 m ve 137 m uzaklıkta bulunuyorlardı ve voltaj düşmeleri yüzünden 2/0 güç kablolarına ihtiyaç duyuluyordu.

Ayrıca ekip, önemli sıcaklık muhafaza uygulamaları için hat algılamalı Raychem 200NI'yı seçti. RDT kablolama maliyetini düşürmek için, Raychem güç hattı arayüz teknolojisi (PLI) ve ısıtma kablosu iletkenleri üzerinden sıcaklık ve devamlılık verilerinin gönderilmesi için Smart End Seals (SES) kullanıldı.

Faydaları

Proje Kasım 2008'de başarıyla tamamlandı. PASC algoritmasının kullanımı ile, Anahtar Teslimi Tracer Çözümleri Ekibi, standart ortam algılama kontrolörü ile karşılaştırıldığında, Bridgeport Ethanol'ün işletim maliyetlerini %75 oranında düşürmeyi başardı. Yerel kontrol sisteminin kullanılmasıyla, kablo kanalı ve kablolama maliyetleri de önemli ölçüde düşürülmüştür ve Raychem güç hattı arayüz (PLI) teknolojisinin kullanılması tahmini 40,000$'lık RTD kablolama maliyetlerini ortadan kaldırmıştır.

Fransız Rafinerisindeki Ham Petrol Depolama Tankları için Yakıt Kaçağı Algılama Sistemi
Karşılaşılan Zorluklar

Fransa'da bir rafineri, dört ham petrol tankının altındaki gizli kaçakları hızla tespit edebilecek bir sistem istedi. Petrol depolama tanklarının altındaki tespit edilemeyen kaçaklar, petrol depolama tesislerinde çalışma güvenliği için büyük bir tehdit oluşturur ve felaket olasılığı içerir.

Çözüm

Rafineri, suyun varlığına tepki vermeden, tankların altında herhangi bir noktada sıvı hidrokarbon yakıtların varlığını hızla tespit edebilecek özel bir algılama kablosuna ihtiyaç duyuyordu.

Ürünler

Pentair Therma Controls, rafineride TraceTek TT5000 Petrol ve Yakıt Algılama Kablosunun kurulumunu gerçekleştirdi. Notre Dame de Gravenchon rafinerisindeki her ham petrol depolama tankının altında artık TraceTek TT5000 kablosu gömülü bulunmaktadır. Kablolar, herhangi bir petrol kaçağını sürekli tespit edebilmek ve kaçağın yerini belirleyebilmek için, TraceTek Sensör Arayüz Modülüne bağlanmıştır.

Faydaları

Pentair Thermal Controls'ün TraceTek sistemi, her türlü yakıt kaçağına yönelik olarak operatörleri uyarmaya hazırdır. Bu sistem, rafineri yönetimine kaçakları erkenden tespit ederek, durumun kritik bir hale gelmesinden önce müdahale ekibine müdahaleye yönelik yeterli zaman sağlıyor. Bu sistem, petrol depolama tesisinde çalışma güvenliğini sağlar ve olası bir felaketten tesisi korur.

Ham Petrol Naklinde Yüzey Isıtma Sistemleri Deneyimi CA Rafinerisinde Akışı Sağlıyor
Karşılaşılan Zorluklar

Martinez CA'da bulunan Tesoro Rafinerisi'nin ham petrolünün tahliye rıhtımından bir dizi depolama tankına akışını sağlamak için Amorco Wharf pompa istasyonunda ve aktarma hattında yüzey ısıtma sistemine ihtiyaç vardı. Yüzey ısıtma uygulamasına yönelik detaylı mühendislik çizimleri mevcut değildi ve pompa istasyonundaki karmaşık vana boruları yüzünden proje karışık hale geliyordu. Müşterinin işin bitirilmesine yönelik çok kısıtlı bir süresi vardı ve Pentair Thermal Management ile irtibata geçti.

Çözüm

Boru ebatlarının farklı oluşu, yüksek miktarlarda büyük ve küçük vana bileşenlerinin bulunması ve sıkı sıcaklık muhafazası gereksinimleri yüzünden, yüzey ısıtma projesi yaratıcı çözümlere ve müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılanmasına yönelik esnekliğe ihtiyaç duyuyordu. Pentair Thermal Management mühendisleri rafineriyi ziyaret etti ve boru ölçümlerini alıp uygulama alanında yüzey ısıtma sistemini tasarlayarak bir alan tasarımı gerçekleştirdi. Gerekli güç dağıtım sistemlerini, güç noktası konumlarını, gerekli kontrol ve izleme çözümlerini belirlemek ve yüzey ısıtma kablo uygulaması tavsiyelerinde bulunmak için mühendisler yerel rafineri personeli ile çalıştı.

Ürünler

Ham petrol taşıması ve denizcilik uygulamalarındaki tecrübelerimiz, Tesoro Rafinerisi için zaman ve maliyet tasarruflu çözümler geliştirmemize yardımcı oldu. Raychem XTV kendinden regüleli yüzey ısıtma kabloları, montaj maliyetini en aza indirmek, ayrıca sıcaklık muhafazası gereksinimlerini karşılamak üzere tüm boru hattı için özellikle belirlendi. Raychem 920 Kontrol ve İzleme panelleri, trafolar ile birleştirildi ve uygulama alanındaki montaj süresini ve maliyetini düşürmek için bir bağımsız skid içine güç dağıtım sistemi yerleştirildi.

Faydaları

Montaj, Tracer güvenlik standartlarına uygun olarak, %100 güvenli olarak gerçekleştirilmiştir. Yüzey ısıtma sisteminin uzman teknik elemanlar tarafından kaliteli montajının yanı sıra, Tesoro, montaj kalitesinin garantisi olarak Sıcak Boru Garantisi almıştır. Deneyim, yaratıcılık ve esneklik, Tesoro Rafinerisi için bu projenin tamamlanmasındaki en önemli faktörlerdi. Bir sonraki projenizde size yardımcı olması için bu özellikleri ve yetenekleri kullanın.

Kaçak Algılama Kablosu Londra'daki Bakanlar Kurulu Şavaş Odaları Müzesi'ni Korumada Yardımcı Oluyor
Karşılaşılan Zorluklar

Bakanlar Kurulu Savaş Odaları, Winston Churchill'in savaşı yönettiği Londra'daki Parlamento Meydanı'nda yer alan Hazine binasının bodrum katında bulunmaktadır. Burası günümüzde, yeri doldurulamaz eserlerin bulunduğu ve geçmişin sergilendiği bir müzedir. Hazine binasının yenileştirme çalışmalarının bir parçası olarak, tespit edilmeyen su kaçaklarının bu müze içinde yer alan tarihsel zenginliklerin birçoğuna hasar verebileceği ve onları yok edebileceği yönetim tarafından farkedildi.

Çözüm

Pentair Thermal Controls, Bakanlar Kurulu Savaş Odaları için, su girişine yönelik kaçağı derhal algılayacak, yerini belirleyecek ve tesis müdürüne uyarıda bulunacak bir sistemin gerektiği hususunda tavsiyede bulundu.

Ürünler

Pentair Thermal Controls, her biri 150 metreye (500 feet) kadar algılama kablosunu izleyebilen, Sensör Arayüz Modülleri ve Ana Modüller yardımıyla suyu tespit edecek, 2.3 kilometrelik TraceTek TT1000 algılama kablosu içeren TraceTek kaçak algılama sistemi kurulumunu gerçekleştirdi. Modüller bir RS-485 ağ üzerinden bina yönetim sistemine bağlıdır. Su tespit edildiğinde, TraceTek Sensör Arayüz Modülleri bir uyarı vererek kaçağın yerini görüntüler.

Faydaları

Pentair Thermal Controls'ün TraceTek izleme sistemi, sergilenenleri korumak üzere koruyucu önlemlerin müze yönetimi tarafından derhal alınmasını sağlar. Kaçak tespit ağı, planlı aşamalı genişleme dahilinde diğer alanları da kapsayabilecek şekilde yeterince çok amaçlı olarak tasarlanmıştır.

Kuyu İçi Isıtma Sistemi Kaliforniya'daki Düşük Debili Petrol Sahalarında Üretimi Artırıyor
Karşılaşılan Zorluklar

Petro-Trace-Bakersfield.jpgKıta ABD'sindeki en büyük ağır petrol rezervlerinin bir kısmı Los Angeles'ın kuzeyindeki Kaliforniya'nın Central Valley petrol sahalarında yer almaktadır. Bu bölgedeki rezervuarlarda yaklaşık olarak 40 milyar varillik bir kaynak bulunduğu, özellikle 701 m (2300 feet) derinlikteki sığ rezervuarlarda bulunan ağır ham petrolün gravitesinin 13 ila 9 API'ye yaklaştığı tahmin ediliyor. Pentair Thermal Management, 2005 yılından beri bu bölgedeki petrol firmalarına PetroTrace Isıtma Sistemlerini tedarik etmektedir.

Çözüm

Pentair Thermal Management, yakın petrol kuyusu alanında petrol hareketliliğini artırmak ve üretim artışı sağlamak üzere kuyu tabanına yönelik ısı sağlamak için, düşük akışlı kıyı, sığ kuyulara yönelik PetroTrace Mineral Yalıtımlı (MI) Kuyu İçi Isıtma Sistemini tasarladı.

Kurulumu gerçekleştirilen PetroTrace Kuyu İçi Isıtma Sistemi, 600 V'de hazne kayaçta 27 kW'lik bir enerji üretti. Kuyu içi ısıtıcıları, 300 W/ft'lik güç yoğunluğu üreten, birçok MI (Mineral Yalıtımlı) kablo geçişi içeren pompanın altındaki bir stinger borusuna sabitlendi.

Uygulanan sistemde, kullanımı kolaylaştıran ve sıcaklığın ve akımın izlenmesini sağlayan bir kontrol paneli mevcuttur. Isıtılan kısmın uzunluğu boyunca hedef sıcaklıkları onaylamak üzere müşteriye olanak sağlamak için, birden fazla algılayıcı termokupl ısı ölçümü sağlamak üzere monte edildi.

Ürünler

Akış güvencesi sağlayan bu projede, kuyu tabanının ısıtılması için Pyrotenax Mineral Yalıtımlı (MI) Isıtma Kablosu ve Raychem Kuyu Tabanı Isıtma (BHH) Kontrol Panelleri kullanıldı.

Faydaları

Üretim, 3 BOPD'den 20 BOPD'ye yükselerek dört aydan kısa bir süre içinde sistem kendini amorti etti.

Maari Petrol Sahasında Açık Deniz Petrol Akış Kontrolü Uygulaması için Pentair Thermal Controls Tarafından Gerçekleştirilen Elektrikli Isıtma Çözümü
Karşılaşılan Zorluklar

Maari.jpgMart 2006'da, Pentair Thermal, Yeni Zelanda kıyılarının açıklarında bulunan Maari Petrol Sahasındaki açık deniz petrol üretim tesisinde elektrikli yüzey ısıtma sistemi kurulması için çalışmalara başladı. Müşteri, rezervuardan platforma petrol akışına mani olan, beş ayrı petrol kuyusunun üretim borularında balmumu birikimi yüzünden sorun yaşıyordu.
Pentair ekibi, üretim borusu ve muhafaza borusu arasında sıkı kurulum kısıtlamaları ile karşılaştı, bu yüzden üretim borusu boyunca sistem kurulumuna dair benzersiz bir çözüm gerekiyordu. Güç kaynağı ve ilgili sistem kontrollerine ilişkin platform alanının azaltılması da ekibin karşılaştığı diğer bir sorundu.

Çözüm

Benzer balmumu azaltıcı uygulamalar için, Pentair Thermal Controls normalde üretim borusu üzerine dışarıdan sarılan, PetroTrace DHSX™ veya PetroTrace MI gibi ısıtıcıları uygular. Ancak, Maari Petrol Sahasındaki projeye özgü kısıtlamalar ve sınırlamalar, bu teknoloji uygulamalarının kullanımını zorlaştırıyordu. Bunun üstesinden gelmek için, Pentair ekibi kuyu içi muhafaza borusunu ısıtmak üzere Yüzey Etkili Isıtma Sisteminin ilk defa uygulanması ile sonuçlanan, STS teknolojisini kullanan benzersiz bir çözüm geliştirdi. Büyük parçalı birçok üst ekipmana olan ihtiyacı azaltarak, ekip ortak bir güç ve kontrol planına yönelik sistemleri birleştirdi.

Ürünler

Maari Petrol Sahasındaki PetroTrace STSi Yüzey Etkili Isıtma Sistemlerinde, dielektrik sıvı dolu sarmal boru içine yerleştirilen STS™ teli kullanıldı. Daha sonra, balmumu oluşumunu önlemek için gerekli olan akış hızlarını muhafaza ederek tüm üretim kuyusunun uzunluğu boyunca ısı sağlamak üzere açık deniz üretim borusu içine monte edildi.
Kuyulara monte edilen PetroTrace STSi ısıtıcıları, her kuyu için toplam 315 kW'ye kadar olmak üzere 150 W/m'ye kadar güç çıkışı sağlar. Isı transferini en üst düzeye çıkarmak için ekip ısıtıcıları üretim tüpü içine monte etti. Ham petrolün, rezervuar ve balmumu oluşumu sıcaklıkları arasındaki sadece 3°C'lik değişim ile balmumu oluşum sıcaklığına ulaşmasını önleyerek, petrol sahasında başarıya ulaşma büyük oranda STS sisteminin etkin sıcaklık transferi yüzünden olmuştur.

Faydaları

Maari Petrol Sahasındaki yeni PetroTrace STSi Yüzey Etkili Isıtma Sistemlerinin kurulumu Temmuz 2009'da başarıyla tamamlandı. Projeye özgü çözüm, petrol kuyusunun üretim borusunda balmumu birikimini azalttığından ve rezervuardan platforma istikrarlı petrol akışını muhafaza ettiğinden, güvenilir olduğunu ve yatırım üzerinde gerçekçi getiri sağladığını kanıtlamıştır.

Mayotte Adası, Tanzanya ve Şili Sahillerinden Geçen Boru Hatları
Karşılaşılan Zorluklar

Tankerler küçük petrol limanlarına ve petrol boru hattı sistemlerine ham petrol veya rafine edilmiş yakıt boşaltırken, geçtikleri hassas sahil ve kumul alanlarına risk oluştururlar. Mayotte Adası, Tanzanya'dan Şili sahiline kadar olan bölgeye benzeyen yerlerde, SCADA tabanlı kaçak tespit sistemleri, borular küçük ve akış istikrarlı olmadığından etkili olmayabilir.

Çözüm

Çevreye duyarlı alanlar, kaçağı ve yerini derhal tespit edebilecek daha gelişmiş bir ürüne ihtiyaç duyar.

Ürünler

TraceTek TT5000 boru hattı izleme sistemi, oluklu kanal içine gömülen ve boru hattının döşendiği aynı kanal içinde yer alan özel hidrokarbon kaçak algılama kablosunu kullanır. Sistemde tüm boru hattını izlemek üzere bir kilometrelik devreler monte edilmiştir; bunlar her iki yönde bir kilometre içinde kaçakları tespit eder.

Faydaları

Sistemdeki her devrenin kendi Sensör Arayüz Modülü (SIM) bulunur, alarm ve kullanıcı arayüz paneline 128 adede kadar SIM bağlanabilir. Bu sistem, uzun süreli izleme ve kaçak uyarı yeteneği sağlamak için tek cidarlı çelik borular ile birlikte kurulabilir.

Pentair Thermal Controls, Kanada'da Biyodizel Terminali için Tek Kaynaklı Isı Yönetim Sistemi Sağlıyor
Karşılaşılan Zorluklar

Biodiesal-Canada-tank.jpgDünya devi bir Gaz ve Petrol şirketi, Winnipeg, Manitoba'daki biyodizel terminalini, saf biyodizel ürünü olan B100'ü depolamak üzere genişletme kararı aldı. Normal dizel yakıta göre biyodizelin daha yüksek pelteleşme sıcaklığı olduğundan daha hassas bir sıcaklığa ihtiyaç duyar.

Çözüm

Pentair Thermal Controls, tankın yüzey ısıtması ve yalıtımı yanında boru hatlarına yönelik komple anahtar teslimi bir ısı yönetim sistemi (HMS) sundu. Proje, Kanada'da bulunan Kitchener Services ofisi tarafından yönetilmiş olup projenin zamanında tamamlanması için Houston ve Edmonton'da bulunan servis merkezlerinin kaynakları ve yetenekleri kullanılmıştır.

Ürünler

Projede kapsamlı bir yüzey ısıtma tasarımı ile birlikte B100 tankının yalıtımı gerçekleştirildi. Doğru bir sıcaklığı muhafaza etmek üzere Raychem XTV ısıtıma kablosunun tasarım esnekliği kullanıldı; dikey kilitli ek tank yalıtım sistemi olan Tracer Trac-Loc sistemi tank yalıtımı için kullanıldı.

Çözüm

Kapsamlı tasarım, müşterinin istediği süre içinde ve gereken hassasiyet sağlanarak kolayca entegre edildi.

Pentair Thermal Controls, Londra Rolex Binası'nda Isıtma Çözümleri Uyguluyor
Karşılaşılan Zorluklar

Pentair Thermal Controls'e Londra'da yeni inşa edilen Rolex Binası'nda çeşitli ısıtma çözümleri uygulaması için başvuruldu. Rolex, ısıtma sistemini az bakım gerektiren basit, maliyeti düşük tek boru hatlı bir sisteme dönüştürmek istiyordu.

Çözüm

Pentair Thermal Controls, Raychem HWAT tek boru hattı sıcak su ısı muhafaza sistemini kullanarak sıcak su hizmetlerini sağladı.

Ürünler

Pentair Thermal Controls, kullanım noktasına kadar sıcak su sağlamak için 400 metreden fazla kablo, 600 metre WinterGard boru donma önleme kablosu ve soğuk su hatlarının donmasını önlemek üzere RayClic bağlantı cihazları kullandı.

Ayrıca, yaklaşık 50 metrekarelik T2QuickNet uygulamasının gerçekleştirilmesi ile, güzel seramik bir zeminle kaplı olan giriş fuayesi, ziyaretçileri Raychem yerden ısıtma sistemlerinin sıcaklığı ile karşılamaktadır.

Faydaları

Boru hattının kısaltılması, tek boru hattı ve yalıtım için daha fazla alan bırakmıştır, böylece yalıtım verimliliğini artırmak için sistem üzerinde kalın bir yalıtım kullanılabilecektir. Bu projede tahmini toplam enerji tasarrufu yaklaşık olarak %50-60 oranında olacaktır. Daha yüksek elektrik birim maliyeti ile bile, müşterinin gerçek tasarrufunun %5-15 oranında olması beklenmektedir.

Raychem sistemlerinin tasarımı ve uygulaması, Güney Doğu İngiltere merkezli Pentair Thermal Controls'ün dağıtımcısı olan Jointing Technologies tarafından gerçekleştirilmiştir. Proje Ekim 2010'da tamamlandı.

Pentair Thermal Controls, Syon Park Waldorf Astoria Oteli'nde Yerden Isıtma Sistemi Uyguluyor
Karşılaşılan Zorluklar

Londra'nın dışında yeni inşa edilen Syon Park Waldorf Astoria Oteli, 5 yıldızlı, 13,000 metrekarelik kompleksin yerden ısıtma sistemlerini gerçekleştirmesi için Pentair Thermal Controls'a başvurdu. Otel, Northumberland Dükü'nün ailesine 400 yıldan fazla ev sahipliği yapan malikanenin bulunduğu arazi üzerindedir.

Çözüm

TTC, lüks mermer ve kireç taşı döşeme altında ısı sağlamak üzere, Raychem Quicknet-160 tipi zemin ısıtma matları döşemek üzere otele gitti TTC, ayrıca otelin lüks spa merkezine yerden ısıtma sistemlerini de uyguladı.

Ürünler

Raychem sistemleri, odada kalan olduğunda yerden ısıtma sisteminin etkinleştirildiği, otelin merkezi yönetim sistemi tarafından kontrol edilmektedir. 151 misafir banyosundan 124'ünde bu teknoloji uygulandı.

Faydaları

Ana spa alanında ısı kaybını azaltmak ve enerji verimliliğini yaklaşık %20 artırmak için Raychem Isolecta yalıtım levhalarının kullanıldığı 350 metrekare T2QuickNet ısıtma matı bulunmaktadır. 

Proje Ekim 2010'da tamamlanmış ve 2011 yılının ilk aylarında otele misafir kabulüne başlanmıştır.

Raychem Sıcaklık ve Nem Sensörünü Birleştirmede Önderlik Yapmaktadır
Karşılaşılan Zorluklar

1986 yazında, 300 m uzunluğunda oluk kar eritme kablosu, CKW Ruopigen'de (İsviçre) monte edildi. Çatıda kar eritmeyi garanti ederken, müşterinin isteği bu sistemin işletim maliyetinin kesin olarak belirlenmesiydi.

Çözüm

Kurulum, her biri ayrı kontrol yöntemi bulunan iki sisteme ayrılarak gerçekleştirildi. Sistemlerden biri sadece sıcaklık algılama ile, diğeri ise sıcaklık ve nem algılama ile çalışıyordu. Isı ve güç tüketimi dört ay boyunca ölçüldü.

Ürünler

GM-2X kar eritme kablosu

Faydaları

Sıcaklık algılama yöntemi ile karşılaştırıldığında, sistem sıcaklık ve nem algılama yöntemi ile çalıştırıldığında, enerji tüketimi %78 oranında düştü.

Tesoro Golden Eagle Rafinerisi'nde Pentair Thermal Management Tarafından Kurulumu Gerçekleştirilen Elektrikli Yüzey Isıtma Sistemi
Karşılaşılan Zorluklar

Tesoro.jpgMartinez, Kaliforniya'da bulunan Tesoro Rafinerisi'nin ham petrolünün tahliye rıhtımından bir dizi depolama tankına akışını sağlamak için Amorco Wharf pompa istasyonunda ve aktarma hattında yüzey ısıtma sistemine ihtiyaç vardı. Yüzey ısıtma sistemine yönelik detaylı mühendislik çizimleri bulunmuyordu ve pompa istasyonundaki karmaşık vana ve boru hattı işin oldukça zor olacağını gösteriyordu. Müşterinin oldukça kısıtlı bir zamanı vardı, bu yüzden Pentair Thermal Management Anahtar Teslimi Tracer Hizmetleri Ekibi ile irtibata geçti.

Çözüm

Boru ebatlarının farklı oluşu, yüksek miktarlarda büyük ve küçük vana bileşenlerinin bulunması ve sıkı sıcaklık muhafazası gereksinimleri yüzünden, yüzey ısıtma projesi yaratıcı çözümlere ve müşterinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılanmasına yönelik esnekliğe ihtiyaç duyuyordu. Pentair Thermal Management mühendisleri rafineriyi ziyaret etti ve boru ölçümlerini alıp uygulama alanında yüzey ısıtma sistemini tasarlayarak bir alan tasarımı gerçekleştirdi. Gerekli güç dağıtım gereksinimlerini, güç noktası konumlarını, gerekli kontrol ve izleme çözümlerini belirlemek ve yüzey ısıtma kablo uygulaması tavsiyelerinde bulunmak üzere mühendisler yerel rafineri personeli ile çalıştı.

Ürünler

Ham petrol taşıması ve denizcilik uygulamalarındaki Pentair Thermal Management'ün sahip olduğu tecrübe, ekibin Tesoro Rafinerisi için zaman ve maliyet tasarruflu çözümler geliştirmesine yardımcı oldu. Ekip, yaklaşık 2134 m (7000 ft.) kendinden regüleli kablo montajı ve 40 kontrol devresi kurulumu gerçekleştirdi. Raychem XTV kendinden regüleli kablo, montaj maliyetini en aza indirmek, ayrıca belirlenen sıcaklık muhafazası gereksinimlerini karşılamak üzere tüm boru hattı için özellikle belirlendi.
Ayrıca, Raychem 920 kontrol ve izleme panelleri, trafolar ile birleştirildi ve uygulama alanındaki montaj süresini ve maliyetini düşürmek için bir bağımsız skid içine güç dağıtım sistemi yerleştirildi.

Faydaları

Kurulum, projenin yüzde 100 güvenlik sicili ile sonuçlanan sıkı güvenlik uygulamaları uyarınca Ekim 2007'de tamamlandı. Kurulumu başarıyla gerçekleştirilen yeni yüzey ısıtma sistemi, Tesoro Rafinerisi'nin Amorco Wharf pompa istasyonundan depolama tanklarına sorunsuz bir şekilde ham petrol aktarımını sağlamıştır. Tesoro ayrıca, kurulum kalite güvencesi olarak Pentair Thermal Management'un Sıcak Boru Garantisi'ni aldı.

Toprağa Karışan Petrol Kaçaklarına Yönelik Erken Uyarı Sisteminin TraceTek Systems Tarafından Gerçekleştirilmesi
Karşılaşılan Zorluklar

ABD'nin en büyük benzin, dizel yakıt ve yağ dağıtımcılarından olan Coast Oil Co., San Jose tank çiftliğindeki yeraltı su kaynaklarının kirlenmesini önlemek ve Bölgesel Su Kalite Kontrol Kurulu tarafından belirlenen standartları aşmak istiyordu.

Çözüm

Birbirine yakın gruplanmış 12 küçük çaplı tanktan oluşan tesis, ticari faaliyetleri aksatmadan, tankların altındaki toprağı izlemek üzere etkili bir kaçak tespit sistemine ihtiyaç duyuyordu. Çözüm, kaçağı tespit etmek ve uyarı vermek üzere komple bir izleme sistemi oluşturmaktı. Çalışma alanı sınırlamaları dahilinde çalışarak, mühendisler küçük, özelleştirilebilir bir delme makinesi kullandılar.

Ürünler

Pentair Thermal Controls, bir hidrokarbon temizleme malzemesi içeren TT5000 algılama kablosunu kullanan TraceTek kaçak tespit sistemini tavsiye etti.

Faydaları

Yakıt tanklarının altında bir PVC kablo kanalo içine kurulumu gerçekleştirilen bu sistem hızla mevcut yakıt kaçaklarını tespit eder ve bir alarm çalar. Herhangi bir yakıt dökülmesi, kapiler hareket ile kablo kanalı içine çekilir ve kablo ceketi tarafından emilimi gerçekleştrilir.

TraceTek Algılama Kabloları Hidrant Yakıt Sistemlerindeki Kaçakları ve Konumlarını Tam Olarak Tespit Eder
Karşılaşılan Zorluklar

Gün geçtikçe daha fazla sayıda havaalanı, yer altında yakıt hatları bulunan hidrant yakıt sistemlerini benimsemektedir. Yakıt hatları, kalın beton yüzeyli havaalanı pistlerinden, taksi yollarından ve uçak apronlarından geçmektedir. Kaçağın yeri tam olarak belirlenemez ve zamanında kaçak giderilmez ise, bu sistemler ciddi çevre, güvenlik sorunlarına ve onarım maliyetlerine yol açabilir.

Çözüm

Pentair Thermal Controls, yakıt kaçaklarını doğru bir şekilde izlemek ve tespit etmek için, havaalanının uygun maliyetli bir kaçak tespit ve izleme sistemine ihtiyacı olduğunu belirledi.

Ürünler

Pentair Thermal Controls, bir hidrokarbon temizleme malzemesi içeren TT5000 algılama kablosunu kullanan TraceTek kaçak tespit ve izleme sisteminin kurulumunu gerçekleştirdi. Bu, yakıt boruları döşenirken dolgu içindeki PVC kablo kanalı içine yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır.

Faydaları

Bir hidrokarbon kaçağı meydana gelirse, sıvı yakıt kablo tarafından tespit edilir ve kablo kanalı içine kapiler hareket ile çekilir. Bu, her iki yönde bir metre içinde kaçağın yerini tespit eden TraceTek izleme sistemi aracılığıyla bir uyarı verir. Erişim delikleri ve konektörler, sistemin küçük kısımlar halinde incelenmesine imkan tanır. Zaman kaybına sebep olabilecek hat kazılarını önleyerek, TraceTek sistemi hızla kaçakları tespit eder ve kaçağın kesin konumu hakkında mühendisleri uyarır.

TraceTek Algılama Sistemi Su Kaçaklarında Erken Uyarı Verir
Karşılaşılan Zorluklar

Büyük müzeler genellikte arşivlerinde bulunan malzemelerin sadece belli bir kısmını belirlenen bir zamanda sergiler. Kore Ulusal Müzesinde, bunlar yangın ve hırsızlığa karşı korumalı 20 bodrum deposunda saklanır. En büyük potansiyel tehlike su girmesidir; bu, geçmişi 1500 yıl öncesine dayanan depolama alanındaki paha biçilmez hazineleri berbat edebilir. Su, tesisat sistemlerindeki kaçaklardan veya yapısal duvarlar yoluyla veya temel sızıntılarından gelebilir.

Çözüm

Su kaçaklarını hızla tespit edebilen ve böylece değerli malzemelerde onarılamaz hasarlar meydana gelmeden önce operatörlerin sorunu giderici önlemleri almalarına olanak sağlayacak bir cihaza müzenin ihtiyacı vardır.

Ürünler

Pentair Thermal Controls, TraceTek su kaçağı algılama sisteminin kurulumunu gerçekleştirdi. Sistemin merkezinde, su varlığına hızla tepki ve bir uyarı veren TT1000 su algılama kablosu bulunur. Bu, güvenlik ofisinde ve merkezi kontrol odasında bulunan bina yönetim kadrosunu uyaran, Sensör Arayüz Modülleri ve bir uzaktan kontrol paneli ile desteklenmektedir.

Faydaları

TraceTek sistemi, bina yönetim kadrosunun 20 arşiv deposunda tek tek hassas alanlarda su varlığına yönelik devamlı izleme yapmalarına olanak sağlar. Kaçak hızla tespit edilir ve çok geç olmadan giderilebilir.

TraceTek Hızlı Yakıt Sensörleri Acil Durum Müdahale Ekiplerini Hızla Uyarır
Karşılaşılan Zorluklar

Fransa'daki bir rafineri, yakıt depolama tankına yönelik, bir kaçak olması durumunda derhal operatörleri uyararak, acil durum müdahalesinin yapılmasını sağlayacak, etkili bir hidrokarbon kaçak tespit sistemine ihtiyaç duyuyordu. Hidrokarbon kaçaklar hızla tespit edilemedikleri takdirde büyük tehlike oluştururlar.

Çözüm

Pentair Thermal, rafinerinin hidrokarbon yakıt kaçaklarını tespit edebilecek ve suya reaksiyon göstermeyecek, hızlı hareket eden hiper hassas bir cihaza ihtiyacı olduğunu belirledi. Petrol genellikle yağmur suyunun yüzeyinde görülür. Yakıt yağmur tahliyelerine veya yüzey kanallarına sızmadan önce drenaj valflerinin kapatılmasını sağlamak için sensörler hızla kaçak tespiti gerçekleştirebilir.

Ürünler

Pentair Thermal Controls, TraceTek FFS (Hızlı Yakıt Sensörleri) sistemini tavsiye etti: Bunlar, bir milimetre kadar küçük hidrokarbon yakıt taşmalarını tespit etmek için kullanılan hızlı hareket eden problardır.

Faydaları

Cihazın sensörleri ilk temastan birkaç saniye sonra bir alarm tetikler. Petrol ile temas giderildikten sonra problar sıfırlanır ve yakıt kalıntıları kolayca temizlenerek yeniden kullanılmaları sağlanır.

TraceTek, SCADA Sistemlerinin Bulamayabileceği 'Sızıntıları' ve 'Kaçakları' Tespit Ediyor
Karşılaşılan Zorluklar

Yasal düzenlemeler ve çevresel kaygılar, büyük kaçakları tespit etmek için operatörlerin yüksek risk bulunan alanlarda daha fazla önlem almalarına yol açmıştır. Geleneksel olarak kullanılan SCADA tabanlı CPM sistemleri akış hızının %0,5'inden daha az olan bir sızıntıyı algılayamadığından küçük kaçakların tespit edilememe durumu devam edebilir. Küçük kaçaklar genellikle daha büyük sorunlar yarattığı için bu oldukça tehlikeli olabilir.

Çözüm

Kaçağı tespit etmek ve her iki yönde bir metre içinde kaçağın yerini saptamak için, kilometrelerce uzunluğundaki boru hatları üzerine bir kaçak tespit sistemi kurulabilir.

Ürünler

Pentair Thermal Controls, suya reaksiyon vermeden sıvı hidrokarbon yakıtları algılayan TraceTek TT5000 Petrol ve Yakıt Algılama Kablosunu sunmaktadır.

Faydaları

TraceTek TT5000, PVC kablo kanalı içinde bulunur, korunması ve güvenli tutulması için borunun döşendiği aynı kanala gömülür. Sistem, kaçağı hızla tespit ederek ve kaçağın olduğu yer konusunda operatörü uyararak, boru hattı ve çevresinde hasar oluşumunu önlemek üzere en küçük kaçakları bile önler.

Yakıt Kaçağını Hızla Tespit Eden ve Kaçağın Olduğu Yer Konusunda Operatörleri Uyaran TraceTek Sistemi
Karşılaşılan Zorluklar

Oslo-Airport.jpgBeton zemin altında meydana gelebilecek bir kaçağın kaynağına ulaşmak için oldukça fazla zaman harcanması gerektiğinden, Oslo Havaalanı hidrant yakıt sisteminin zemin altındaki borusundaki bir kaçağın önemli çevresel, güvenlik sorunlarına ve maliyetlere yol açabileceği görüldü.

Çözüm

Oslo Havaalanı yakıt sistemi tasarımcıları güvenlik ve çevre risklerini azaltacak ve periyodik hidrostatik basınç kontrollerine nazaran daha komple bir kaçak takibi sunacak bir çözüm aradı. Tasarımcılar, petrol kaçağını derhal tespit edecek ve kaçağın olduğu yer konusunda operatörleri uyararak kaçağın etkilerinin hızlı bir şekilde azaltılmasına imkan sağlayacak bir sisteme ihtiyaç duyuyorlardı.

Ürünler

Pentair Thermal Controls'ün kablo tabanlı TraceTek sistemi, her iki yönde konumun bir metre içinde bir kaçak tespit edilirse operatörleri uyarmak için devamlı olarak boruyu izler.  Sistemde, yakıt boruları döşenirken 42 milimetrelik oluklu PVC kablo kanalı dolgusu içine yerleştirilen hidrokarbon temizleme malzemesi içeren TT5000 algılama kablosu bulunur.

Faydaları

TraceTek sistemi hidrokarbon kaçağına hızla tepki verir. Sıvı yakıt kablo tarafından algılanır ve TraceTek izleme sistemi yardımıyla bir uyarı tetiklenerek, kapiler hareket ile kablo kanalına itilir.

Connection and Protection